Kórházba menni biztos nem a kedvenc időtöltésed, még akkor sem, ha éppen életed egyik legmeghatározóbb pillanata miatt mész, hogy végre szemtől-szemben lásd a babádat, aki 9 hónapon keresztül a pocakodban lakott. A babavárás egyik legfontosabb kérdése szokott lenni, hogy mégis mit vigyél magaddal a kórházi csomagban, hogy semmi fontos ne maradjon otthon.
Sajnos a szülés pontos napját senki nem tudja meghatározni, a baba akkor jön, amikor ő úgy érzi, eljött az ideje. Mire eljön ez a pillanat minden bizonnyal beszerezetek már minden szükséges eszközt, amely a baba etetéséhez és ápolásához szükségesek, de a kórházi csomag is nagyon fontos, hogy teljes nyugalommal várd a nagy találkozást. Pontosan ezért szükséges a kórházi csomagot időben összeállítani, hogy ne az utolsó utáni pillanatban kelljen ezzel foglalkozni. Hidd el, a gondolataid is egész máshol fognak járni, ha eljött az idő!
Ha a baba születési idejét nem is tudod eltervezni, azt viszont igen, hogy pontosan mit pakolsz be a kórházi csomagba, és mi maradjon otthon.
De van még pár dolog, amit meg kell említsünk a kórházi csomag lista részletezése előtt.
A biztonság kedvéért akkor is készíts össze kórházi csomagot, ha otthonszülést tervezel. Sajnos, nem tudhatod előre, hogy végül szükség lesz-e rá, de azért jó, ha erre az esetre is gondolsz.
Ne bízd rá senkire, (még a legmegbízhatóbb férjre sem :-)) és az indulás előtt ellenőrizd saját magad a csomagod, hiszen te tudod pontosan, mire is lesz szükséged.
Mikor állítsd össze a kórházi csomagot?
Akármilyen csábító is a gondolat, az első és második trimeszterben még ne foglalkozz a csomag összeállításával (esetleg némi vásárlás belefér, ha nagyon nem szeretnél várni). Ennek ugyanis csak az lehet az eredménye, hogy útban lesz a pakk, vagy ki-be pakolgatod belőle a dolgokat, míg végül tényleg kimarad valami fontos belőle.
Úgy tervezz, hogy lehetőleg a 35. vagy 36. hétre azért meglegyen minden, és készen álljon a kórházi csomag, ha esetleg a kis pocaklakó úgy döntene, hogy korábban szeretne világra jönni. Így is marad bőven időd a harmadik trimeszterben, hogy beszerezd a szükséges dolgokat, vagy egy új könyv esetleg némi nasi is belekerüljön.
Kulcsfontosságú dolgok, amik semmiképp se maradjanak ki
A kórházi csomag összeállításánál fontos mindent alaposan végiggondolnod. Vedd figyelembe, hogy magadnak és a születendő csöppségnek is csomagolsz. És persze a párodról se feledkezz meg, neki is szüksége lehet pár dolgora, főleg, ha apás szülést terveztek. Sok mindent kell vinnetek, így érdemes inkább két táskába, vagy egy kis bőröndbe és egy hátizsákba pakolni. Az egyikbe kerüljenek bele kifejezetten a szüléshez szükséges dolgok, és akkor ezt be tudod magaddal vinni a szülőszobába.
És akkor íme a kórházi csomag lista:
Alapok
- Minden irat és lelet, amit a várandósság idején kaptál: lakcímkártya, személyi igazolvány, TAJ kártya, terhes kiskönyv, leletek, házassági anyakönyvi kivonat vagy apasági nyilatkozat. Ezek legyenek egy helyen, lehetőleg egy mappában, hogy ne keveredjen el semmi.
- Evőeszköz, bögre, szalvéta. Sajnos, nem mindenhol adnak.
- Kézi-vagy elektromos mellszívó. Érdemes már a kórházba is bevinned egy mellszívó készüléket, amelynek már a baba születése utáni első napokban is nagy hasznát veheted.
- Mellbimbóvédő krém. Érdemes olyat választani, amit nem kell lemosni szoptatás előtt.
- Telefon, telefontöltő.
Ruházat
- 2 db hálóing és 2-3 szoptatós hálóing. Mindenképpen szellős és laza legyen, és jelen esetben az is igaz, hogy a kényelem legyen fontosabb, mint az, hogy mennyire csinos. Azt is vedd figyelembe, hogy nem biztos, hogy minden foltot, szennyeződést ki tudsz majd mosni belőle, ami vajúdás közben keletkezik így érdemes régebbi vagy olyan darabokat pakolni, amiket nem sajnálsz.
- 2 db papucs. Egy, amiben zuhanyol majd (érdemes vízálló változatot választani) és egy másik, amiben mászkálni fogsz.
- Köntös, 2 db szoptatós melltartó.
- Meleg zokni (nyáron is, vajúdás közben nagyon tud fázni a láb!).
- 7-8 db eldobható bugyi. Sokkal kényelmesebb és praktikusabb választás, mint a normál bugyi. Ezeket kimondottan a szülés utáni időszakra tervezték.
- Ruha, amiben haza fogsz menni a babával. Arra azért számítsál, hogy a hasad ilyenkor még nem fog annyira visszahúzódni, ez időbe fog telni.
Tisztálkodás
- 1 csomag szülés utáni betét. Sokkal nedvszívóbb, mint a sima betétek.
- Tusfürdő, fogkrém, fogkefe, sampon, 1 guriga WC papír, intim mosakodó, arclemosó, dezodor vagy izzadásgátló, fésű, papírzsebkendő, kézfertőtlenítő.
- Hajszárító, ha hosszú a hajad, és tervezed, hogy megmosod a kórházban. Léteznek kifejezetten mini méretű hajszárítók utazáshoz, vagy ilyen esetekre.
- 1-2 db nagy méretű törölköző a zuhanyzáshoz, 2 db kicsi a kéztörléshez, intim testájakhoz.
- 1 doboz melltartóbetét (sűrűn kell majd cserélgetni).
- Vízpermet vagy egy olyan törölköző, amit benedvesíthetsz. Egész évben, de főleg nyáron jól fog esni egy kis hűtés.
Egyéb
- Könyvek vagy magazinok, vagy bármi, amivel elszórakoztatod magad.
- A kedvenc ajakápolód, ugyanis vajúdás alatt nagyon ki tudnak száradni az ajkak.
- Hajgumi, hajpánt, vagy bármi, ami megakadályozza, hogy a hajad a szemedbe lógjon – vagy melegítsen.
- Gyógyszerek és vitaminok, amiket szedsz.
- Rágcsálnivaló, szőlőcukor, innivaló. A szülés nagyon sok erőt fog elvenni, majd a szoptatás is megnöveli majd az étvágyad. Jól fog jönni az extra energia.
- Füldugó, szemvédő. Nem biztos, hogy kelleni fog, de ha igen, akkor nagyon jól fog jönni!
- Aprópénz, ha bármikor bármit megkívánsz valamit az ételautomatából.
Apának
- Váltásruha, papucs.
- Telefon és töltő.
- Édesség, rágcsálnivaló. A nagy idegeskedés közepette neki is szüksége lesz rá.
A babának
Talán ez a csomagolás legizgalmasabb része. Előkerülhetnek a hónapokkal ezelőtt megvásárolt ruhácskák, rugdalózók, amiket először fog életében viselni a babád. De azért ezeken kívül más dolgokra is gondolnod kell.
- Sok-sok pelenka, az újszülötteknek való 1-es méret. Úgy számolj, hogy az első napokban legalább 8-10 db-ot elhasznál a pici.
- Popsikrém, nedves törlőkendő.
- 3-5 db textilpelenka.
- Zokni, vékony sapka (ez utóbbi nyáron is kelleni fog, télen érdemesebb egy vastagabbal is készülni).
- 2-3 db eldobható pelenkázó alátét, amely akár neked is jól jöhet az kórházi ágyon.
- Újszülött kesztyű, hogy a pici ne tudja se magát, se téged véletlenül megkarmolni.
- Takaró (télen vastagabb!), fürdőlepedő.
- 3-4 db body (nyáron rövid, míg télen hosszú ujjú fog kelleni) és rugdalozó.
Ha kíváncsi van arra, mi az az 5 dolog, amire feltétlenül készülj fel a baba érkezése előtt, olvasd el erről szóló cikkünket is!